Przemysł

Przemysł to bardzo szerokie pojęcie. W zasadzie na każdym kroku możemy się spotkać z tą dziedziną. Wszystko co nas otacza powstało właśnie za sprawą przemysłu. Ale warto podkreślić, że jeżeli chodzi o zastosowanie uszczelek, oringów czy nawet elektrod spawalniczych to nie od razu musi chodzić o wielkie produkcje. Przecież nawet w domu czy w garażu możemy potrzebować zastosować którąś z wyżej wymienionych części. Z czego dokładnie się składają i do czego służą guma porowata, oringi FKM czy elektrody beleczkowe? W tym artykule spróbujemy nieco przybliżyć ich charakterystykę.

Guma porowata– mikroguma którą wytwarza się z kauczuku etylenowo- propylenowego lub EPDM (Jest elastomerem usieciowanym w procesie wulkanizacji siarkowej lub nadtlenkowej). Materiał odznacza się bardzo dobrą szczelnością, praktycznie nie przepuszcza cieczy. Charakterystycznymi cechami dla gumy porowatej są anty poślizg, sprężystość i elastyczność. Materiał bardzo dobrze nadaje się na różnego rodzaju uszczelki. Nie odkształca się, jest odporny na warunki atmosferyczne oraz starzenie się.

Oring FKM– oringi to rodzaj uszczelnienia, które stosuje się zarówno w stałych jak i ruchomych częściach maszyn. Uszczelki mają ogromne znaczenie w pracy każdej maszyny, zdarza się że uszkodzenie jednej małej uszczelki może zatrzymać pracę maszyny. Oringi FKM ( FKM to materiał do wytworzenia którego używa się fluorku winylidenu) charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na odkształcenia, tarcie oraz warunki atmosferyczne. Dodatkowo oringi FKM mają dużo większą wytrzymałość na działanie środków chemicznych takich jak stężone wodne kwasy nieorganiczne czy rozpuszczalniki organiczne. Zastosowanie oringów to wszystkie miejsca gdzie potrzebne jest uszczelnienie od paliw, smarów, olei napędowych czy płynów hamulcowych. Mogą być używane w wysokich temperaturach ponieważ kolejną właściwością jest ich niepalność. Jako ciekawostkę można dodać, iż ze względu bardzo wysoką jakość oringów FKM są one wykorzystywane w przemyśle wodnym, kosmicznym i górniczym. Oringi FKM wytwarza się z najwyższej jakości kauczuku syntetycznego.

Elektrody beleczkowe– elektrody spawalnicze są niezbędne w przypadku spawania elektrycznego. Spawanie polega na stopieniu w pierwszej kolejności elementów, a następnie ponowne ich połączenie. Elektrody beleczkowe wykonuje się zazwyczaj z metalu i na zamówienie jaki indywidualny projekt dla klienta. Spawanie elektryczne to również spawanie za pomocą elektrod ze specjalną otuliną. Prąd elektryczny (stały lub przemienny) wytwarza łuk elektryczny pomiędzy elektrodą a łączonymi elementami. Bardzo dobrze w tej metodzie sprawdzi się właśnie elektroda beleczkowa. W czasie spalania otulina rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzając potrzebny gaz. Chroni to spoinę przed działaniem powietrza atmosferycznego. Ze względu na prostotę użytego sprzętu oraz uniwersalność tej metody spawanie elektodami otulonymi jest najbardziej popularną metodą spawalniczą.

Author: aniol-osk.pl