Lotnisko Wałęsy w Gdańsku to drugi co do wielkości regionalny port lotniczy w Polsce. Umożliwia wyloty na zagraniczne wakacje, a także szybki transport na urlop z różnych stron Polski. Rocznie obsługuje ponad 5 milionów pasażerów, a ciągła rozbudowa i modernizacja sprawia, że staje się coraz większą konkurencją na arenie międzynarodowej. Poznaj ciekawostki i wskazówki dojazdu do portu lotniczego w Gdańsku.
Najnowsza historia lotniska im. Lech Wałęsy w Gdańsku
Budowa portu lotniczego w Gdańsku – Rębiechowie wystartowała w 1971 roku. Wtedy to zadecydowano o przeniesieniu tam portu lotniczego z Wrzeszcza. Co ciekawe, na początkowym etapie rozważano też stworzenie bazy lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Okazało się jednak, że korzystniej i taniej będzie wznieść port lotniczy w rejonie Rębiechowa. Lotnisko powstało ostatecznie na terenie około 350 hektarów, a prace zakończono w 1974 roku. Lotnisko Gdańsk przeszło w latach 90. modernizację, by dostosować działanie portu lotniczego do standardów międzynarodowych i zwiększyć jego przepustowość. Ostatecznie lotnisko w Gdańsku – Rębiechowie oficjalnie przemianowano w 2004 roku na port lotniczy im. Lecha Wałęsy. W 2006 roku port lotniczy w Gdańsku po raz pierwszy przyjął milion pasażerów rocznie.
Port Lotniczy Gdańsk – rozwój na pierwszym miejscu
W 2012 roku lotnisko im. Lecha Wałęsy przeniosło się do świeżo powstałego terminala pasażerskiego T2. Nowy budynek powstał według najlepszych standardów w branży, umożliwiając szybką i sprawną obsługę kilku milionów pasażerów rocznie. W 2022 zakończono budowę pirsu, w którym to aktualnie odbywa się obsługa pasażerów Non Shengen. W bieżącym stanie, port lotniczy Gdańsk jest w stanie obsłużyć ponad 9 milionów pasażerów rocznie.
Dojazd i powrót z lotniska w Gdańsku
Port Lotniczy Gdańsk jest doskonale skomunikowany z różnymi częściami Trójmiasta. Autobusy komunikacji miejskiej kursują między lotniskiem a centrum Gdańska (linia 210) oraz między lotniskiem a Sopotem i Gdynią (linie 110,122 i 510). Szybka Kolej Miejska pozwala uniknąć korków i dostać się pociągiem do centrum miasta i na lotnisko. Na stację kolejową można wejść bezpośrednio z hali przylotów, a kolej dowiezie nas do centrum Gdańska, Sopotu lub Gdyni. Port Lotniczy Gdańsk im Lecha Wałęsy oferuje również postój taksówek oraz transfery lotniskowe, które gwarantują stabilne ceny. Więcej o korzyściach płynących z rezerwacji transferu dowiesz się na rabbittranspoland.com/pl/post/lotnisko-gdańsk-im-lecha-wałęsy-od-łąki-we-wrzeszczu-po-międzynarodowy-port-lotniczy-w-gdańsku.
Najnowsze komentarze