Kwestie logistyczne przy zarządzaniu zapasami

Jeśli posiadasz magazyn lub planujesz zatowarowanie dla Twojego sklepu, to z pewnością zastanawiasz się jak zatowarować daną przestrzeń, aby zarządzanie zapasami, było jak najbardziej efektywne i niwelujące straty. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ psucie się towaru często się zdarza, zwłaszcza w branży FMCG, która wymaga przemyślanych łańcuchów dostaw i sprawnie działającego transportu. Jednak nawet w tej branży istnieje coś takiego, jak optymalizacja zapasów. Wszystko jest zależne od tego, jak dużą przestrzeń magazynową posiadasz oraz na jak długo możesz z niej korzystać. Mając na uwadze te dwa czynniki możesz zacząć z powodzeniem planowanie towarowania swojego sklepu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu jak zatowarować sklep, aby nie doszło do strat materialnych.

Zarządzanie magazynem – jak robić to wydajnie i bez strat?

Najważniejsze jest to, abyś wiedział kiedy dany towar będzie w aktywnej sprzedaży. Zarządzanie zapasami każe nam nie sprzedawać danych towarów w momencie, kiedy są one w najniższych cenach. Jeśli tylko możesz, to wystawiaj swój towar na sprzedaż wtedy, kiedy jest on w zasadzie najdroższy i najmniej dostępny na rynku. Oczywiście rób też wszystko co jesteś w stanie, aby zadbać  o jakość i bezpieczeństwo swojego towaru. Optymalizacja zapasów to nic innego, jak stopniowe uwalnianie coraz większej powierzchni magazynu, aby jak najmniej płacić za samo przechowywanie danego towaru. Jeśli sprzedajesz towar w częściach lub między towarem występują jakieś zależności, wówczas w pierwszej kolejności staraj się sprzedać towar, który trudno jest połączyć z innymi produktami jakie oferujesz. Dzięki temu magazynowanie pozostałego typu towaru będzie łatwiejsze. Staraj się także sprzedać ten towar, który zajmuje najwięcej powierzchni, ponieważ to właśnie do niego będziesz musiał doliczyć dodatkową marżę, wynikającą z kosztów magazynowych (co jest konieczne, aby nie stracić procenta przychodów).

Jaki rodzaj magazynu wybrać na przechowywanie zatowarowania?

Kluczowym jest, abyś wybrał magazyn wysokiej jakości i odpowiednio dostosowany do Twojego towaru. Optymalizacja zapasów to także mrożenie danego towaru, jeśli jest to możliwe. Zatem zadbaj o to, aby w magazynie panowała odpowiednia temperatura, która nie wpłynie na niszczenie Twoich produktów. Również zabezpieczenie przed szkodnikami (myszy, robaki, grzyby, bakterie itp.) pozwoli Ci na zniwelowanie potencjalnych strat, jakie mogą wynikać z przechowywania towaru w nieodpowiednich warunkach. Istotne jest także to, aby obsługa pracująca w magazynie miała jasne procesy logistyczne. Wówczas możesz mieć pewność, że Twój towar nie zaginie i nie będziesz musiał się dodatkowo stresować pozyskiwaniem odszkodowania za jego stratę.

Author: aniol-osk.pl