Jak odsiarczyć akumulator?

Chociaż dzisiaj nie ma żadnego problemu z zakupem akumulatora i jego cena nie jest zbyt wysoka, to dobrze jest pomyśleć wcześniej o kondycji akumulatora, jeszcze zanim zacznie szwankować. Bardzo ważna jest odpowiednia regeneracja akumulatora samochodowego. Jak się do niej zabrać?

Akumulatory się zużywają z czasem

W czasie użytkowania akumulatora naturalnie się on zużywa. Wynika to przede wszystkim z różnego rodzaju reakcji chemicznych oraz fizycznych, które mają miejsce w jego płytach oraz w elektrolicie. Najbardziej niebezpiecznie dla akumulatora jest zasiarczenie. Polega ono na wytworzeniu się kryształków siarczanu ołowiu, które skutecznie zmniejszają powierzchnię czynną ołowianych płyt, a co za tym idzie jego pojemność elektryczną. Zjawisko to jest spowodowane całkowitym albo prawie całkowitym rozładowaniem akumulatora, na przykład w czasie wielokrotnych nieefektywnych prób uruchamiania silnika albo pozostawieniem samochodu z włączonymi światłami na cały dzień. Zasiarczenie akumulatora prowadzi do skrócenia jego żywotności, w najgorszym przypadku nawet o 70 procent.

 

Co dalej z zasiarczonym akumulatorem?

Niestety taki akumulator nie nadaje się do dalszego użytkowania. Najlepiej jest nawet nie próbować przeprowadzać jego regeneracji, a zamiast tego zastąpić go nowym akumulatorem. Jeżeli naprawdę nie masz wyjścia i nie możesz sobie pozwolić na nowy akumulator, to możesz go częściowo uratować przez tak zwane odsiarczanie. Jednak jest to długotrwałe i nie zawsze daje dobre efekty.

 

Author: aniol-osk.pl